Cikkek

2019. december 6.

belső hangok előadása

A családállítás egyik legkülönlegesebb technikája. Akkor is sikerrel lehet alkalmazni, ha a kliens életében csak átmeneti javulás következik be családállítás után, majd elkezd minden visszarendeződni. Vajon hogyan segíthetünk ezzel betegségeknél, illetve hogyan menthető meg vele egy párkapcsolat? Ha elsajátítod ezt a nézőpontot, könnyebben átvilágíthatod azokat a helyzeteket, amikben döntést kell hoznod. Több problémádat is sikerülhet önállóan megoldanod, jobban átlátod, hol tartasz az életedben, így a megoldás felé vezető úton gyorsabban haladhatsz, kevesebb lépéshez igényled a segítségünket. Most KATTINTS a folytatásra további részletekért!

Egy német – kínai párbeszéd: „Kér teát?” – kérdezi a német beszélgetőpartner. „Köszönöm, nem” – válaszolja a kínai. Ebben az egyszerű szituációban a kínai természetesen nem kap teát, pedig szeretett volna, csak udvarias volt. A német pedig nem fogja ráerőltetni a teát, hiszen ez a viselkedés nála tabu. Ha megnézzük a két mondat „üzeneteit”, akkor a következő kép alakul ki.

A kínai szemszögéből: Tárgyi üzenet: elutasítás. Üzenetet önmagáról: udvarias vagyok, ezért nem kérek teát. A kapcsolatra vonatkozó üzenet: szívesen innék, de nem akarlak terhelni. 

A német szemszögéből: Tárgyi üzenet: nem kell neki tea. Üzenetet önmagáról: nem akarok rád erőltetni olyant, amit nem akarsz! A kapcsolatra vonatkozó üzenet: udvarias, köszöni a kínálást. 

Látható tehát, hogy egy ilyen egyszerű helyzet is mennyi üzenetet hordoz, ha kellő odafigyeléssel dekódoljuk a háttérinformációkat. (A félreértés lényege: amennyiben a német ismerte volna a kínai kulturális hátterét, akkor biztosan tovább kínálta volna, illetve főzött volna neki mégis egy teát. A kínai pedig, ismerve a német kultúrkört, nyugodtan válaszolhatott volna egy konkrét igennel.) 

A belső team állítás épp az ilyen félreértések tisztázására jó, a segítségével megmutatható mindaz, amiről beszélni olykor nagyon nehéz.

A klasszikus családállításhoz képest a belső team az ÉN integrációjával foglalkozik, azaz a kliens személyiségén belül tesz rendet. Olykor ugyanis a téves családi kötődésekből következő stratégiákat, az anya, apa mintáját – netán épp a rejtett lojalitás miatt – a kliens szinte beépíti magába, és lesz egy olyan működési módja, amivel saját jogon használja.

Ez az állítási forma, segít felfedezni, megérteni, és elengedni azokat a vágyakat, hiányérzeteket, működési módokat, amik egyértelműen a gyerekkorunk feloldatlan történetei, érzései miatt alakultak ki és aktívak még mindig bennünk.

Ez a technika teszi lehetővé egy párkapcsolat különleges átvilágítását, amikor azt érhetjük tetten, hol vannak a két ember működésében azok az eltérések, amik akár szakításhoz vezető félreértéseket okoznak. A pár tagjai szembenézhetnek a saját tudattalan vágyaikkal, és szembesülhetnek a partnerük belső hangjaival is. 

Ez az állítási forma a betegségeknél azt is megvizsgálhatja, melyik belső hangunk "menedzseli" a tüneteket, és mi a rejtett haszna ebből -  azaz nagyon pontosan tetten érhető a testi folyamat lelki gyökere.

Ez az állítási forma segít összehangolni a különböző lelki minőségeink működését, vagyis a nőség, anyaság, társ, a dolgozó nő (férfiság, apaság, karriert építő férfi, férj...) viszonyát vizsgálja meg, ami olykor azt is megmutatja, hogy a problémáink oda vezethetők vissza, hogy valamelyik fontos működésünk hátérbe szorult, erőtlen, netán fél kilépni a rivaldafénybe.

Ha tehát a kliens életében nem következik be látványos változás, legfeljebb csak átmeneti javulás a családállítás hagyományos eszközeit alkalmazó többszöri rendezés, oldás után, érdemes a belső team technikáját kipróbálni. A belső team állítás általában befogadható még azok számára is, akik netán túlságosan materialista gondolkodásúak, és eleinte idegenkednek a hagyományos családállítástól.

A belső team állítás Schulz von Thun elméletét veszi alapul. A német pszichológus, kommunikációelméleti szakember „Egymással beszélni” című könyvében ír arról, hogy a tudatunkban és a lelkünkben lejátszódó folyamatokat úgy képzelhetjük el, mintha létezne bennünk egy különleges színpad, ahol a „belső hangjaink” összjátéka alakítja ki azt a választ, amit a külvilágból érkező üzenetekre adunk.

Ennek a „belső zenekarnak” az eredményes, és felelősségteljes menedzselése segíthet tehát abban, hogy elfogadjunk helyzeteket, jól kijöjjünk önmagunkkal és a környezetünkkel.

Féderer Ágnes

Olvasd el a program részleteit ITT, ahol további tudnivalókat is találsz a belső team állításról.

És még egy kis olvasnivaló: ÉN ÍGY HASZNÁLOM A BELSŐ HANGJAIMAT

Jelentkezés: federer@rendszerakademia.hu

vagy: 06-70-627-68-41