Cikkek

2022. november 15.

számvetés 2022. - átalakulás 2023.

Még van egy kis idő az év végéig, ám ahhoz, hogy a 2023-ra tervezett dolgainkat sikeresen be tudjuk vezetni, muszáj egy pillanatra megállni, végiggondolni, mi is történt az idén. Sajnos ezt az évet a veszteség, gyász határozta meg, elveszítettük a Rendszerakadémia társalapítóját, Féderer Ágnest. Érthető módon, betegsége előrehaladtával már nem volt energiánk a tervezett fejlesztések elindítására, a már futó témák minőségi továbbvitelére koncentráltunk. Amikor pedig - sejthetően, de mégis váratlanul - távozott, rövid ideig káosz alakult ki a szervezésben, képzések szakadtak félbe, modulok maradtak el - vannak, amelyeket csak jövőre tudunk pótolni. Ebben az időszakban komolyan felvetődött annak a lehetősége is, hogy a Rendszerakadémia 15 év után megszűnik, hisz Ági személye pótolhatatlan. Ezt továbbra is így gondolom, ám az az erő, ahogy ő küzdött az utolsó pillanatig, a végakarata, hogy ne vesszen el mindaz, amit kiépítettünk, adott nekem is erőt, hogy folytassam. A személye pótolhatatlan, ez azt jelenti, hogy abban a formában, ahogy eddig működtünk, nem mehet tovább. Ám azokat a megújulási elképzeléseket, amelyeket még együtt gondoltunk ki, ám a betegsége miatt nem tudtunk végrehajtani, most realizálhatjuk. Hogy mi változik, merre tartunk, a részletek egy Kattintás után jönnek elő!

A Rendszerakadémia másfél évtizede működik különféle szervezeti formákban, de alapvetően zárt, családi keretek között, egy kissé szakmai "elefántcsonttoronyban", rendszerállitást (család-, szervezet-, üzleti állítás) oktatva és szolgáltatva.

Terveztük a nyitást már egy ideje, de azt végül az élet - fájdalmas módon - kényszeríti ki.

A jelszó a diverzitás, a sokszínűség

Heinrich Breuer német pszichoterapeuta  - korábban a Rendszerakadémia vendégoktatója - említette egyszer, hogy a családállítás képzésben nem szerencsés az egyszemélyes oktatás, a változatosság, a kontroll, a szakmai visszajelzések hiánya az oktatónál hosszabb távon egyfajta szakmai "nárcizmus" kialakulásához vezet.

A Dörner féle megoldási út tipológiát tekintve a rendszerállítást a szisztémikus megoldási úthoz soroljuk(a kiindulási pont, és az elérendő cél ismert, de az oda vezető út nem előre megtervezett), sőt gyakran találkozhatunk  dialektikus( a kiindulás ismert, de sem a cél, sem az odavezető út nincs előre meghatározva) megoldást igénylő témákkal. Ebből adódóan többféle ember, többféle szempontot nézve, különböző utakon juthat el a célhoz, és ez a képződők számára adhat biztonságérzetet - lehet, hogy én másfelé indulnék el, mint az oktató, de ettől még az én verzióm is lehet célravezető.

Azaz az oktatási filozófia egyszerre legyen koherens, de közben a képzés legyen változatos, lehetőséget adva a részvevőknek, hogy saját eszközrendszerüket, habitusukat rugalmasan alkalmazhassák, különböző mintákat láthassanak.

Szükségszerű a diverzitás megjelentetése a nemi összetételben is. Ahogy korábban, női és férfi oktatókból áll össze a csapat, a jövőben is a többoktatós, vegyes összetételű oktatói gárdában gondolkodunk.

A Turbó tanfolyam az első láncszeme annak a koncepciónak, hogy a képződők egy rövid, de intenzív alapképzést követően maguk választhatják ki a szakosodási irányt, nem pazarolva az időt, erőforrásokat számukra érdektelen területekre. Terveink szerint az összes speciális szakosító tanfolyamunkat átalakítjuk hibrid (előre kiküldött anyag, online konzultáció, személyes gyakorlás) formára.

Szervezési terület: allokáció optimalizálás

A Rendszerakadémia keretein belül nyújtott szolgáltatások elérésére egy mini ügyfélszolgálatot hoztunk létre, amelynek funkciója, hogy a jelentkezésekkel, időpont kérésekkel kapcsolatos legtöbb kérdésre egy helyen tudjunk választ adni, elkerülve a dupla időpont kiosztásokat, vagy éppen az elkeveredett emaileket, elsikkadt visszahívásokat. (sajnos ezek  - főleg az új rendszer kidolgozása miatt - mostanság előfordulnak, amiért minden érintettől elnézést kérünk)

Oktatóhelyből műhellyé válás

A nálunk végzett családállítók számára szeretnénk egy egyesületet létrehozni, kicsit a régi céhek mintájára.

Bizonyos feltételek (projektmunka, vizsgaállítás, stb.) teljesítésével a Rendszerakadémia által elismert és ajánlott állító címet adunk. Őket a saját hírleveleinkben, honlapunkon megjelenítjük. Ha egyes régiókból érdeklődés jön be hozzánk (sok ilyen van), akkor ezeket az állítókat - lakóhelyük szerint ajánljuk.

Az egyesület keretein belül rendszeres zárt továbbképzéseket, szimpóziumokat tartunk, gyakorlással, szupervíziós állítási lehetőségekkel, folyamatos továbbfejlődési lehetőséggel és kötelezettséggel.

Létre tervezünk hozni egy Rendszerakadémia ombudsman funkciót, ahol a kliensek, és az állítók panaszait szakmailag megvizsgáljuk, és ezáltal egyfajta szakmai-morális védőhálót biztosítunk.

Pár éven belül aktuálissá válik a Rendszerakadémiában a generációváltás. Ennek első elemére már most sor kerül, de a tehetséges tanítványok közül szeretnénk a jövőben többeket is az oktatói csapatba meghívni.

És akkor a konkrét első lépések:

Szabó Szilvia, volt növendékünk, aki a nehéz időkben remekül helytállt vendégoktatóként, teljes jogú tagként vesz részt a továbbiakban a Rendszerakadémia munkájában úgyis, mint oktató, és mint családállító.

Az ügyfélszolgálatot Vadász-Kunovits Viktória (szintén nálunk képződött családállító) látja el.

Remélem, hogy az új koncepció elnyeri potenciális képződőink és klienseink tetszését.

Csurgó Sándor a Rendszerakadémia alapítója és vezetője