Cikkek

2018. január 6.

csak 4 lépésre vagy a szabadságtól

Fontolgatod a válást, ám elképzelni sem tudod, hogyan állnál meg a saját lábadon? Esetleg még mindig a szüleiddel laksz, és reményed sincs az önálló életre? Az, aki képtelen változtatni, nem hisz magában, inkább nem mozdul el a biztos rosszból, és azt mantrázza: nekem nem sikerülhet. Mi lenne, ha onnan indulnánk ki, az a legjobb a felnőttségben, hogy mindenben dönthetsz, van választási lehetőséged. A családállítás módszere pedig segít kideríteni, miért konzerválod tudattalanul azt a helyzetet, amiben valójában nem érzed jól magad. KATTINTS A KONKRÉT ÚTMUTATÁSÉRT!

Az otthon rabul ejtő biztonsága

Lehetsz, mondjuk, épp te az a harmincas, tulajdonképpen felnőtt, akinek valahogy mégsem jön össze szinte semmi az életében. Tegyük hozzá, remélhetően csak egyelőre. Tény viszont, hogy jelenleg se párkapcsolatod, se állásod, illetve ha van is munkád, nem keresel annyit, amennyiből minden olyanra telne, amire a szíved mélyén vágynál. Így inkább tudomásul veszed, hogy a szüleid hónapról hónapra kisegítenek, és elfogadod az érvelésüket, miszerint az a legolcsóbb, ha velük élsz. „Költsd el nyugodtan a fizetésedet, élvezd ki, hogy fiatal vagy, a többiről majd mi gondoskodunk…”

A megszokott aranyketrec

Esetleg házasságban, párkapcsolatban élsz? És nem vagy boldog? A válás, szakítás lehetősége az egyetlen mentőöv, amibe kapaszkodhatsz? Hiába tudod azonban, mit szeretnél, amikor elképzeled az önálló életedet – azt, hogy megpróbálsz csakis magadra számítani –, szinte páni félelem lesz úrrá rajtad, és lebénulsz? Inkább ezer indokot sorolsz fel magadban, miért nem sikerülhet szingliként boldogulnod, semmit, hogy legalább egy konkrét tervet készítenél arra, hogyan lehetne megoldani a helyzetedet?

Testileg felnőtt, lelkileg gyerek

A családállítás módszere azt tartja az ilyen függő helyzetekről, hogy a gyerekkori létet konzerválják. Mások gondoskodnak a fontos dolgokról, így nem kell döntéseket hozni, és persze fel sem merül a felelősségvállalás kérdése. Vagyis megúszható minden, ami a felnőtt lét mindennapjainak része.

A szüleivel élő testileg felnőtt, lelkileg azonban gyereket olykor az vezeti tudattalanul, hogy amíg ő gyerek marad, a szüleinek lesz életcélja, amíg róla kell gondoskodniuk, biztosan életben maradnak. Néha az anyának próbál besegíteni a lánya/fia azzal, hogy a saját gyerek minőségével lehetőséget ad az anya minőség meghosszabbítására. (Nagyon sok nőnek nehéz ugyanis az anyaságából nőségbe visszaváltani.)

A férjéhez anyagilag ragaszkodó nő pedig olykor így pótolja, illetve éli meg azt a biztonságot, ami a gyerekkorából hiányzott. És még az is lehet az önállótlanság hátterében, hogy a saját lehetőségeit, boldogságát szabotálja vele az illető, méghozzá például azért, mert lojális a szüleihez. Ha nektek nem jött össze ez vagy az, ha ti boldogtalanok vagytok, akkor én sem érdemlek különb sorsot…

A szabadság legfontosabb feltételei

Az első lépés annak megfogalmazása, valójában mit is szeretnél.

Ez követheti második lépésként a helyzeted reális felmérése. Mid van, mire, azaz kire számíthatsz, ha a szíved vágyát követed.

Ha a boldogságodat keresed, bizony bele kell férnie annak is, hogy átmenetileg nehezebb helyzetbe kerülsz. A harmadik fontos lépés tehát annak bemérése, miről tudsz lemondani, vagyis: mit áldozol be azért, hogy mehess a saját utadon.

A negyedik lépés pedig annak feltérképezése, hogy milyen erőforrásaid vannak, amiket eddig még nem használtál ki. Azaz a függetlenségedhez vezető stratégia és taktika megtervezése.

Minden azon múlik, képes vagy-e arra, hogy fejest ugorj az ismeretlenbe. Hidd el, a legeleje nehéz csupán, aztán hirtelen kitisztul minden. A többi pedig már tényleg rajtad múlik.

Féderer Ágnes