Cikkek

2017. február 10.

a rendszerakadémia kis családállítási lexikonja – összeállította: (ifj.) csurgó sándor

Ma már egészen más kérdést tesznek fel a kliensek, mint mondjuk 40 évvel ezelőtt. Ahol sorsátvételről tanítanak, és a 4 hellingeri törvényt emlegetik, meg a mezőre bízzák a megoldást, ott megállt az idő. Ahhoz, hogy ma sikeres, és a nemzetközi élvonalba tartozó családállító legyen valaki, új nézőpontot kell felvennie, új törvényeket kell tudnia, új állítási technikákat kell megismernie. OLVASD EL AZ ALÁBBIAKAT, HOGY TUDD, NÁLUNK MIRŐL HALLASZ majd 2018. március 3-tól. Ugye nem felejtetted el, hogy akkor indul az új képzési, önismereti csoportunk? Téged is várunk!

A szakmai előzmények

A rendszerállítás nem tekinthető homogén módszernek, sokkal inkább több, családterápiás, filozófiai, szervezetfejlesztési technika szintézisének. Szakmai alapfilozófiáját a Böszörményi-Nagy Iván féle kontextuális terápia alapvetései adják: transzgenerációs szolidaritás, adok-kapok, rendszerszemléletű megközelítés, belátás, láthatatlan lojalitás. Említést érdemel még Moreno – pszichodráma, Virginia Satir – családrekonstrukció, szoborállítás, Thea Schönfelder – szimbólumok térben elhelyezése, Milton Erikson – éber transz, stb.

A rendszerállítás kialakulása, elnevezések

A módszert Németországban kezdték el tömegesen alkalmazni a 80-as években.  Bár – a közhiedelemmel ellentétben – nem Bert Hellinger találta ki a családállítást, elterjedését, világsikerét valóban neki köszönheti. Sok országban, köztük Magyarországon még ma is a (téves) Hellinger-terápia, vagy Hellinger módszer a legelterjedtebb elnevezés.

A módszer tudományos megítélése vegyes, nem állnak rendelkezésre egzakt tudományos bizonyítékok a hatásmechanizmusát illetően. Folynak neurológia kutatások a tükör-neuronok és a családállítás összefüggéseit illetően, de igazi áttörés még nincs. Bert Hellinger szerint a módszer ebben a tekintetben ozmotikus, azaz a gyakorlati eredmények húzzák maguk után az elméleti kutatásokat.

Rendszerállítás

 A különféle, rendszerszemléletű képviselővel dolgozó, képviseleti érzékelésen alapuló állítási technikák gyűjtőfogalma.

Családállítás

Alapvetően a Böszörményi-Nagy féle transzgenerációs-, kötődési- és láthatatlan lojalitásból fakadó elakadásokat, viselkedési zavarokat célozza meg.

Életstratégia állítás

Az egyén és a szervezet viszonyával foglalkozik. Egyidejűleg két síkkal (egyéni – családállítás, és szervezeti - szervezetállítás) dolgozik. Tipikus kérdések: Vállalkozó legyek, vagy alkalmazott? Melyik iskolába írassam be a gyereket? stb. Az elnevezést, illetve a technikát (Ifj.) Csurgó Sándor használta először Magyarországon, és innen terjedt el külföldön is.

Szervezetállítás

A családállítás terjedésével, és népszerűvé válásával – ahogy a tapasztalatok gyűltek - megfogalmazódott a kérdés, hogy más rendszerekre - szervezetekre alkalmazható-e ez a módszer. A 80-as évek második felében, Hellinger munkájával párhuzamosan megjelent egy, a szervezetállítás közvetlen elődjének tekinthető módszert alkalmazó intézet, a Carmel Institute for Family Business Ruth Mcclendon és Leslie B. Kadis vezetésével, amely családi vállalkozások problémáira specializálódtak, különös tekintettel a generációváltás nehézségeire. Németországban az első hivatalos szervezetállításra 1995-ben került sor, az első, a témával foglalkozó könyv 1998-ban jött ki.

A szervezetállítás önmagában is gyűjtőfogalom. Ide tartozik a nonprofit szervezet, intézmény (óvodák, iskolák, alapítványok) állítása, az üzleti állítás, a menedzsment állítás, amely igazgatósági tagok, a menedzsment részvételével, speciális szabályokkal, általában stratégiai döntések előkészítését, a következmények modellezését szolgálja. (Kidolgozója Claude Rosselet és munkacsoportja.)